کابل کنترل چیست؟

کابل کنترل چیست؟

کابل کنترل، به کابل ارتباطی گفته می شود. این نوع کابل برای اتصال تجهیزات و دستگاه های مختلف استفاده می شود و امکان انتقال داده ها بین ماشین ها و سیستم ها را فراهم می کند. این کابل ها برای حمل سیگنال های الکتریکی ولتاژ پایین طراحی شده اند و اغلب دارای چند هادی در یک سپر است. کابل کنترل، تبدیل سیگنال ها از طریق سیم را انجام می دهد و معمولاً در اتوماسیون صنعتی و الکترونیک مصرفی استفاده می شود.

کابل های کنترل به دلیل انعطاف پذیری، دوام و مقاومت در برابر تداخل نویز نیز شناخته می شوند. عایق بودن این کابل ها از XLPE یا PVC یا مواد دیگر به آنها انعطاف پذیری عالی و توانایی مقاومت در برابر محیط های سخت می دهد. هر کابل کنترلی با هادی های متعدد باید دارای کد رنگی باشد تا سیم های جداگانه را تشخیص دهد.

انواع کابل کنترل

با وجود انواع مختلف کابل کنترل، انتخاب یک کابل مناسب می تواند زمان و تلاش لازم را داشته باشد. استانداردهای VDE و IEC نوع ساخت و مواد مورد استفاده برای هر کابل کنترل را مشخص می کنند. در ادامه رایج ترین انواع کابل کنترل توضیح داده شده است.

۱- کابل  KVV

کابل KVV برای تابلو و تابلوهای کنترل در کاربردهای صنعتی و مشابه طراحی شده اند. درجه ولتاژ این کابل ها ۶۰۰ -۱۰۰۰ ولت است که با هادی های مسی رشته ای، عایق پی وی سی و غلاف بیرونی PVC ساخته شده اند. اندازه هادی از ۰٫۵ میلی متر مربع تا ۲۴۰ میلی متر مربع است و این نوع کابل کنترل در رنگ های مختلف تولید می شود.

۲- کابل  KVVR

کابل KVVR یکی از کابل های کنترل مناسب برای تجهیزات و ابزارهای کنترل الکتریکی خط، مدارهای نظارت و کنترل، حفاظت الکتریکی و تجهیزات توزیع اندازه گیری است. این کابل ها برای صنایع و کاربردهای مختلف از جمله رباتیک، تولید، ساخت و ساز، برق و توزیع برق عرضه می شوند. آنها در هر دو بازار تجاری و صنعتی رایج هستند.

۳- کابل  CY

به عنوان یک نوع کابل، کابل CY قوی ترین و انعطاف پذیرترین است. برای تاسیساتی که نیاز به تنش مکانیکی بالا و مقاومت در برابر لرزش دارند، طراحی شده است. رسانای مس با عایق XLPE  و غلاف بیرونی  PVC دارد. از این کابل در مجتمع‌های صنعتی بزرگ مانند نیروگاه‌ها، کارخانه‌ها و پالایشگاه ها که نیاز به حفاظت بالا در برابر شرایط سخت محیطی دارند، استفاده می‌شود.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله قیمت کابل نسوز پیشنهاد می شود.

کابل کنترل

۴- کابل SY

کابل SY نوعی کابل کنترل است که در مکان های تجاری و صنعتی کاربرد دارد. ظرفیت کم آن را برای برنامه های انتقال داده با سرعت بالا ایده آل می کند. اغلب این نوع کابل در ساختمان‌ها و کارخانه‌های بزرگ استفاده می‌شود؛ زیرا از لحاظ مکانیکی، الکتریکی و آتش‌سوزی ایمنی بالایی است.

۵- کابل YY

کابل کنترل YY با ولتاژ افزایش یافته تا ۱٫۵ کیلو ولت قوی ترین کابل است. این کابل دارای غلاف بیرونی محافظ قوی است و برای محیط های خشن طراحی شده است. در کابلYY ، هادی های مسی به صورت جداگانه با عایق XLPE عایق بندی می شوند که خواص الکتریکی برتری را ارائه می دهد. همچنین این کابل مقاوم در برابر شعله و مقاوم در برابر سایش، روغن، گریس و مواد شیمیایی است.

قیمت کابل کنترل

انواع کابل کنترل با توجه به کارایی آن انتخاب می شود. همچنین براساس مشخصات استاندارد و ویژگی های و نوع استفاده در پروژه های مختلف خرید این کابل انجام خواهد شد. در ضمن می توان بیان کرد که قیمت کابل کنترل با توجه به نوع و مشخصات آن با یکدیگر متفاوت است و نمی توان برای انواع آن قیمت ثابتی را مشخص کرد. بنابراین براساس عوامل متغیر قیمت کابل کنترل تعیین می شود.

شرکت اطلس تابان با ارائه انواع کابل نسوز و کابل اعلام حریق، با تضمین بهترین قیمت آماده تامین و ارسال انواع کابل خدمت شما مشتریان عزیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.